vejos-prieziura

Norėdami džiaugtis tobula žalia kiemo danga, turite žinoti, kaip tinkamai pasirūpinti veja. Nepakanka veją tik pasodinti ir nupjauti kelis kartus per metus. Turite įsiminti keletą svarbių etapų, kad veja džiugintų akis ir aplinka, kuri jus supa, atrodytų nepriekaištingai.

Sodo mylėtojams turbūt jau žinoma, kad veją geriausiai sėti besibaigiant rugpjūčiui arba įpusėjus pavasariui. Tinkamiausia – lengvesnės dirvos žemė.

Svarbus žingsnis pasėjus veją – jos tręšimas. Ypač tuo atveju, jei veja pasodinta smėlingame dirvožemyje. Tai reiškia, jog tręšti veją teks kur kas dažniau, nei pasodintą priemolio dirvose. Dažniausiai tręšiama kalio ir natrio salietra, fosforo bei amonio trąšomis.

Kitas žingsnis, kurį būtina žengti iškart po tręšimo, yra vejos laistymas. Patręšta, bet nepalaistyta žolė gali būti pažeidžiama ir nudeginama. Todėl vos patręšus, svarbu nepamiršti vejos palieti. Tinkamas vejos laistymas yra tuomet, kai dirva sudrėksta apie 15 cm. Svarbu įsiminti, kad tik dygstančios vejos daug laistyti negalima – gali būti išplautos sėklos, tad veja sudygs netolygiai, bus matomi pliki plotai.

Jei paaugusi žolė ima ruduoti ir džiūti, vadinasi, jai trūksta vandens. Vejos laistymas itin svarbus esant kaitriems saulės spinduliams, pučiant stipriam vėjui. Pasėtą dirvą geriausia laistyti kas dvi – tris dienas, tuomet problemų dėl jos džiovimo neturėsite. Tačiau jeigu lauke lietingos dienos – to visai pakanka, ir papildomai laistyti vejos nebereikia.

Dar vienas žingsnis, svarbus vejos priežiūrai, yra vejos pjovimas. Svarbu nepamiršti, kad šlapios vejos pjauti negalima. Jei pjausite šlapią žolę, pašalinsite ją su visomis šaknimis. Jei lauke lyja, palaukite, kol lietus nustos ir veja išdžius. Tuomet galite kibti į darbą. Tinkamiausias vejos pjovimas yra tuomet, kai nupjaunamas trečdalis viso žolės ilgio. Pavyzdžiui, jei žolės ilgis siekia 7,5 cm., nupjaukite apie 2,5 cm. Pernelyg trumpai nupjaunant žolę sutrikdomas fotosintezės procesas, kurio metu gaminamos organinės medžiagos žolės žalumai ir stiprumui palaikyti. Artėjant žiemai vejos pjauti nebereikia. Priešingu atveju, veja neatlaikys šalnų, o pavasarį vaizdas tikrai nebedžiugins. Tačiau tai nereiškia, jog rudenį galima apleisti veją. Žole būtina rūpintis iki pat pirmųjų šalčių. Tuomet galima atidėti vejos priežiūrą ankstyvam pavasariui.